Akita Inu

Akita - profesjonalna hodowla japońskich psów rasy akita inu z Wielkopolski

Dysplazja i choroby oczu u akit

Wielu ludzi pyta się o dysplazję i choroby oczu u akit. Postanowiłem się dowiedzieć jak jest z tymi chorobami więc przeczytałem wiele artykułów na ten temat. Odpowiedzi, które uzyskałem znacząco róźniły się od siebie dlatego też skonsultowałem się ze specjalistami, aby zasięgnąć fachowych informacji.

Jak to jest z chorobą oczu u akit?

Siatkówka oka u akity rozwija się do 4 miesiąca życia. Po tym czasie siatkówka oka jest już całkowicie rozwinięta i możemy zrobić naszej akicie badania. Jeżeli szczenię nie ukończyło jeszcze 4 miesięcy, a widać już objawy tej choroby (szczeniak często uderza w coś głową) lub u któregoś z rodziców wykryto chorobę oczu, to wtedy należy wykonać badanie prędzej niż po 4 miesiącach.

Szczeniak akita inu, który ukończył 4 miesiące miał zrobione badanie, które wykazało, że szczeniak jest wolny od choroby oczu. Czy to gwarantuje mi to, że on nie będzie miał choroby oczu w przyszłości?
Niestety nie. Jest to badanie kliniczne, które powinno się powtarzać, co 12 miesięcy. Chorobę tę można wykryć rok nieraz pół roku przed ślepotą. W przypadku wykrycia tej choroby proponuję zgłosić się do profesjonalnej kliniki weterynaryjnej, która typowo zajmuje się okulistyką. Jeżeli pies jest badany co roku to właściciel psa powinien mieć dokument świadczący o tych (corocznych) badaniach. Ponadto, każdy pies, który był profesjonalnie przebadany w weterynaryjnej placówce okulistycznej musi mieć założoną kartotekę, do której mamy prawo wglądu w celu sprawdzenia informacji o przebiegu badań naszego psa.

A jak rodzice akity, którą chcę kupić byli co roku badani na chorobę oczu, to czy wtedy mogę mieć pewność, że mój szczeniak będzie zdrowy?
Niestety nie. Choroba oczu to choroba genetyczna. W większości przypadków jest tak, że rodzice, dziadkowie, pra pra ... dziadkowie są wolni od chorób oczu. Skojarzenie to dało w sumie już 30 szczeniąt a 31 ma chorobę oczu.
No to jak to możliwe skoro rodzice dziadkowie itd. są wolni od tej choroby?
Nasłuchałem się wiele odpowiedzi na ten temat. Ja rozumem to tak: Matka posiada jakiś gen tej choroby, ale ten gen jest tak "ułożony", że nie można tego wykryć i matka do końca życia jest zdrowa. Podobna sytuacja może być z ojcem szczeniaka. Szczeniak jest chory wtedy i tylko wtedy, gdy geny obu rodziców połączą się w taki sposób, że ta choroba się uaktywni u szczeniaka.

Dziedziczenie się choroby oczu u akit.
"Każdy żywy organizm ma setki różnych genów, z których każdy za coś odpowiada w tym organizmie. Z kolei każdy gen składa się z dwóch mniejszych jednostek-alleli. Jeden allel od taty, drugi od mamy. Allele mogą być dominujące lub recesywne. Dominujące zawsze przeważają nad recesywnymi. Jeśli jeden jest dominujący, wówczas maskuje obecność allelu recesywnego. Choroba oczu u akity jest przenoszona przez allele recesywne. Więc jeśli suka ma jeden allel na tą chorobę \"zdrowy\"(czyli dominujący), a drugi chory, czyli recesywny, to jest nosicielką choroby, ale ona się u niej nie ujawnia, bo do tego potrzeba dwóch alleli recesywnych. Zatem jeśli i suka i pies są nosicielami, to w miocie mogą pojawić się szczeniaki z chorobą oczu. Mogą, ale nie muszą, wszystko zależy od tego, które allele od ojca i matki w wyniku zapłodnienia się połączą, a jest to proces całkowicie losowy. W przybliżeniu prawdopodobieństwo wynosi 25%."
Justyna Zdrowak

Dysplazja u akit

Tak jak choroba oczu, dysplazja jest chorobą genetyczną. I też nie jesteśmy w stanie uzyskać gwarancji, że pies, którego kupimy nie będzie miał dysplazji. Nawet, jeśli 10 pokoleń wstecz będzie przebadanych i wszystkie osobniki będa zdrowe. Przeważnie jest tak, że dokument świadczący o braku choroby posiadają rodzice dziadkowie no i może pradziadkowie. Z czego jeszcze te badania są jednorazowe gdy bies był młody. Jeśli chodzi o dysplazję to jak jest bardzo mocna to można ją w miarę wcześnie wykryć. Jeżeli kupujemy psa i widzimy, że pociąga on za sobą nogę lub kuleje możemy już zapobiegawczo podejrzewać dysplazję.

I jak radzić sobie z tego typu chorobami skoro nie istnieje badanie, które dawałoby nam gwarancję, że nasz pies będzie zdrowy?
Moim zdaniem hodowla, która profesjonalnie zajmuje się hodowlą psów ma już jakiś swój wizerunek i wszystkie psy w tej hodowli są zadbane, utrzymane w czystości. To taka hodowla nie może sobie pozwolić na to, aby świadomie sprzedawać psy, które są chore. Dlatego że ta hodowla się nie utrzyma. Większość naszych klientów to ludzie, którzy znają nasze psy, znajomi naszych starszych klientów itd. My jak i wiele profesjonalnych hodowców bardzo dbamy o jakość naszych psów. Praca hodowcy polega na wyhodowaniu zdrowego mądrego i pięknego psa.

To także nie jest stuprocentową gwarancją, że kupiony przez nasz szczeniak będzie zdrowy dlatego też musimy mieć na uwadze to, że szczeniak może zachorować niekoniecznie na chorobę genetyczną. Może mieć raka itp. Musimy pamiętać, że jest to stworzenie żywe i bez względu na wszystko musimy być gotowi, aby zapewnić mu godne życie nawet, jeśli zachoruje.

Jeśli wiecie Państwo coś jeszcze na temat tych chorób to proszę dać mi znać na a ja to sprawdzę i opublikuję.

Nasze akity:

Czy lepiej kupić suczkę akita inu czy może lepszy jest pies akita? Dobry wybór to podstawa sukcesu.

Sprawdzone i konkretne informacje na temat: dysplazji i choroby oczu u akit. Rodzice są wolni od tych chorób czy to wystarczy?

Osiągnięcia naszych akit na wystawach.